Ukládání kajaku
Vždy kajak i doplňky opláchněte sladkou vodou.
Pokud budete ukládat nebo zazimovat kajak, dělejte to tak že bude keelem (dnem) dolů. Uložte ho v suchu. V dlouhodobém horizontu je to nejlepší opatření proti pronikání vlhkosti do laminátu.
Staré kajaky jsou často těžší právě kvůli této nasákavosti.
Budete-li kajak ukládat na delší dobu vždy sejměte pryžové poklopy. Kajak větrá a zabraňuje se tvorbě plísní a nepříjemnému zápachu. Sundáním poklopů jim umožníte relaxaci k udržení své původní velikosti a tvaru.
Kajak uchovávejte mimo dosah přímého slunečního světla, aby se co nejlépe zachovávaly palubní gumy a šňůry. UV záření může po delší době způsobit oslabení gelcoatu, některé barvy mohou blednout a nebudou zářit (To se stane ale v průběhu několika let).
Pokud kajak uchováváte venku pod plachtou, nebo podobně. Může po delší době dojít k zachycování vlhkosti mezi plachtou a kajakem, to může vést k osmóze v gelcoatu (malé bublinky a puchýřky).
Při tomto skladování je tedy nutné aby plachta nebyla v přímém kontaktu s lodí a mohl mezi nimi cirkulovat vzduch a docházelo k odvětrávání.
Nejlepším řešením uložení vašeho kajaku je tedy garáž nebo hala. Zde se obecně snižuje vlhkost v okolí kajaku a je zde i chráněn před UV zářením. Budete-li kajak uchovávat na zemi, použijte pod něj podložky ze středně husté pěny (Galapor), vyřízněte z ní kolébky, do kterých kajak pěkně sedne a umístěte je pod přepážky. Jestli budete uchovávat kajak pod stropem, umístěte popruhy opět pod přepážky. Máte-li v loděnici nebo garáži opolstrovaný krákorec nebo kozy, umístěte kajak na ně opět v místě přepážek. V tomto případě je možno kajak uložit i keelem vzhůru, kozy pak umístěte pod přední a zadní vstup do komor. Nejprve ale sundejte dekly.
Naše lodě jsou předimenzovány. Sami na nich jezdíme a dáváme jim do těla. Právě proto si v dopě odpočinku zaslouží trošku té úcty a péče.